Nu er strategien ændret!
Jer der har fulgt med, ved så at jeg har besluttet mig for at prøve at bruge omvendt psykologi og sige til min kæreste at jeg ikke vil have børn på noget tidspunkt! (Selvom jeg VIL have børn, men må prøve noget, for at få ham lidt på banen og blive klar)
Jeg sidder nu for mig selv og tænker, at jeg vil skrive det til ham, så han kan læse det i ro, en dag han har tid..
Men men men.. Hvor er det svært, nogle der kan hjælpe? (I var alle til så stor en hjælp i mit sidste indlæg, hvor jeg ville skrive brev til ham om at jeg var skruk)
Kan I hjælpe med dette?
Begrundelse for hvorfor jeg ikke vil have børn alligevel?
Er nedenstående for 'sødt' eller??
Jeg kan simpelthen ikke fylde mere på, er dette nødvendigt eller hvad synes I ?
Vi har snakket meget frem og tilbage om barn og du ved jo jeg har haft lyst til det i et par år, men nu har jeg haft god tid til at tænke over tingene, mens du har haft travlt på arbejdet..
Jeg ved godt det nok kommer bag på dig, men jeg synes ikke vi skal have et barn – Jeg kan og vil ikke blive ved og gå og vente, så for at beskytte mig selv mod at blive såret over du ikke har kunne blive klar og i forvejen har såret mig ved og love PB, så tager jeg beslutningen om ikke at skulle have børn! Overhovedet!
Jeg håber ikke at jeg fremstår helt vildt led nu - men jeg synes at det er en enormt umoden og ugennemtænkt strategi. Han kender dig godt nok til at vide at det er en løgn.
Og er det virkelig sådan et forhold du gerne vil have? Hvor du vil lyve overfor din kæreste m.h.t. noget så vigtigt? Hvor er tilliden og ærligheden? Jeg var blevet rasende hvis jeg var ham.
Jeg synes helt ærligt at det virker desperat og at du graver din egen grav ved at opføre dig på den måde. Du risikerer at han bliver træt af al dramaet og siger stop.
Jeg skriver ikke det her for at fornærme dig, men for at give dig et godt råd.
Sådan som jeg ser det, har du to valg:
1: Acceptér at han ikke er klar.
2: Stil ham et ultimatum: Enten går vi i gang med PB inden en bestemt dato. Eller også skrider jeg. MEN så skal du også være 100% klar på at skride.
Held og lykke med det hele - jeg håber virkelig at I finder en løsning.