M (: skriver:
Jamen egentlig ved vi det ikke helt endnu, og det er lidt på prøve. Indtil nu har jeg malket ud til ham (han er 3 mdr. imorgen), men har efterhånden svært ved at følge med (og er ved at brække mig over at malke ud 6-8xdøgnet).. Så vi overvejer at supplere/skifte til mme, selvom jeg føler mig som en doven, egoistisk mor..

Jeg skiftede til flaske da Alexander var 6 uger gammel fordi at amningen simpelhen ikke fungerede for os. (Flere årsager) Jeg synes det var super svært at tage beslutningen, men så snart den var taget, var jeg ikke i tvivl om at det var den rigtige. Så kan der være nok så mange der kommer med deres mening om at man skal/ikke skal amme - den eneste der kan tage beslutningen det er dig! (jer)
Du er IKKE en doven og egoistisk mor. Hvis du bruger en masse tid på at være frustreret over at malke ud, så ville det da være federe for jeres knægt at du kunne bruge den tid på at være en glad mor. (just my opinion)
Anmeld