Hvis du ved han ellers er en god far, trods rod i økonomien, så er undskyldningen du har meget dårlig. Det handler om samvær med sine børn, et kærlighedsanliggende og en relation mellem drengen og deres far. Du ødelægger noget hvis du blander dem eller deres samvær i fare på grund af penge.
Det vil gøre jeres forhold rigtig dårligt på længere sigt, hvis du går ind og blander dig i hans økonomi. Jeg kan godt forstå man er sur over at han har tage penge fra dem mv. Men du må være det store menneske, hæv løser intet, og det er det du er ved nu.
Dine børn får selvfølgelig mad, det skal han nok spørge for, om ikke andet så trækker han tydeligvis bare over på sin konto. Jeg tror han har det træls nok med sin økonomi i forvejen.
Og det er ikke dit bord længere, du skal ikke blande dig, eller dømme ham på det.
Min mand har heller aldrig penge, og må gang på gang minde ham om at passe på, tage en ekstra vagt, holde øje med sine udgifter mv. Men jeg er ikke selv fuldkommen, og det er BARE penge.
Anmeld