Kan nu godt forstå dine tanker, men må faktisk indrømme at jeg var mest rolig ved min første fødsel, da jeg netop ikke vidste hvad jeg gik ind til. 
De følgende gange har jeg så fået en masse viden som har gjort at jeg er blevet mere bekymret for om det nu skulle gå galt. Men altså det at føde er jo det mest utrolige man som kvinde kan komme til opleve. Efter mit andet barn blev jeg nærmest "afhængig" af følesen man får ved en fødsel. At ens krop kan klare denne fantastiske opgave og når man ser sit barn for første gang. Så det måtte jeg da opleve en gang mere. 
Så mine to yngste er der kun 15 mdr imellem og jeg gjorde det gerne igen, for det er vildt fascinerende at gennemgå en fødsel fordi man kommer så meget rundt i følelsesregistret og man føler sig så nærværende i nuet som man overhovedet kan blive. Ja det er både skræmmende og helt utroligt og det allervigtigste er, at man hele tiden tænker på at det jo resulterer i at man får sit skønne barn at se meget snart. 
Håber du får en dejlig fødselsoplevelse og jo du skal nok klare det. 
Anmeld