Jeg har i ca. 4 år haft en depression. De sidst 1½ år har jeg fået det bedre og bedre og jeg har endda været i gennem det første år af min uddannelse. Jeg har det faktisk rigtig godt 
Desværre får jeg stadig nedture engang i mellem, hvor jeg kan blive ked af det og græder meget, eller også bliver jeg sur og hidsig. Nedturene kommer for det meste kun når jeg er træt og stresset, og det varierere meget, alt efter om jeg er inde i en god eller dårlig periode. Nedturenes længde kan være alt fra 5 min til flere timer (og en sjælden gang et par dage).
Disse nedturer bekymrer mig. Min mand og jeg har nemlig snakket om at begynde på PB til Januar. Men jeg er lidt bange for, at jeg ikke kan klare det, eller rettere sagt, at jeg vil få flere nedture pga. trærhed og manglende energi, og det dermed vil påvirke mit barn.
Samtidig ved jeg, at jeg elsker børn, især små babyer!!! Dette kan jo betyde, at min glæde over at have fået et barn, dæmper nedturerne
Min mand er en super god støtte for mig, og jeg har også mine forældre (de bor 4 km. væk) og en søster tæt på, der helt klart vil hjælpe os!
Inderst inde føler jeg, at jeg er klar til at få et barn. Men nervøsiteten vil alligevel ikke slippe mig.
Jeg kunne derfor godt tænke mig at høre, om der er andre, der har været i lign. situation, og hvad I gjorde?
Knus fra den tvivlsomme 
Ja jeg har.
Jeg kan fortælle dig den angst tanke slipper du aldrig af med om du vil det eller ej for endelig tænker alle kvinder en del før uden og efter i det af være mor.Hvad nu hvis og hvad nu hvis......
Jeg har kæmpe meget med de sidste to gange jeg var gravid 2 gang var den væreste både gravidtien og efter og jeg kæmpe mig op og op fandt lykken i steen kom mere og mere op blev gravid med steen og gravidten gik bedre ind 2 gang men dårliger ind 1 gang og efter jeg fik ham ja så var jeg igen indlagt 4 gange i alt samlangt ca 1-1½ mdr.Med mit barn nummer to/min datter var jeg ind og ud 6 gang fra hun var kun 2mdr gammel til hun var 9 mdr 6 gang tog de mig alvoligt og blev indlagt i 6 uger men var hjemme i weekenden og fik besøg af mine to børn.Var det ikke for min datters dejlig farmor have kommune fejrne hende tro jeg.Men med mit barn nummer tre kom det slet ikke så langt ud som med min datter/barn nummer 2 har siden marts i år har jeg fået lyrica 50 mg morgen og aften og combar 45 mg til natte som jeg syntes er guldværd.Har hjulpe vildt meget på mig. Jeg har det bare så godt og meget sjælden ked,dumme tanker.drømme,dumme syn og vildt ned i kuldkældren osv..
Var til møde på kommune i går de ville give mig pension men jeg sagde pænt nej ikke i nu jeg ville gerne på en arbejdesprøveningen og flexjob før jeg smider håndklæde i ringen og siger jeg er så syg jeg skal have pension.
Tilbage til dig hvis I ønske så meget et barn og tro på du NEJ I kan klar det og har støtten for alle omkring jer så kan jeg ikke se hvorfor i ikke bare går igang.
Du ville altid som mor tænke om du kan klar det er en god mor være urolig om barne er syg og når barne er født kommer glæder men også tankerne om man er en god mor,stgdom,natteroderi måske.
for mig er mit liv mine børn have jeg ikke dem så tro jeg ikke jeg leve i dag dit er mit liv...
Knus fra Henriette