Herhjemme lever vi 2 voksne og 2 små børn for ca. 2500,- pr måned.. Og det er inkl. hygiejne, og husholdningsartikler.
Så jeg vil bestemt mene at du har et realistisk madbudget 
Vi får masser af frugt og grønt hver dag, f.eks. fik vi salsa marineret bulgur, salat, tzatziki og kyllingefrikadeller igår! Det var virkelig lækkert og ungerne var vilde med det.. Vi spiser sjældent rester (Jeg er bare ekstremt dårlig til at spise det samme flere dage) Og vi får det fint til at løbe rundt 
Vi køber dog sjældent slik, is, chips, sodavand og saftevand og det får også budgettet til at falde en del.
For os er det super vigtigt at vi alle får sund og nærende mad hver dag, og det kan vi ihvertfald sagtens gøre for det beløb. 
Før vi lavede madplaner handlede vi måske ind for 4000-5000,- pr måned, og der røg tit noget usundt i indkøbskurven, og vi smed masser af mad ud, men nu hander vi 2 gange i ugen. Hver søndag eller mandag og torsdag, om torsdagen er det for det meste kun frugt og grønt vi mangler.
Vi handler for det meste i Netto, Rema 1000 og løvbjerg.
Anmeld