MorTilJanuar skriver:
Jamen der er jo snart så meget der er oppe og blive debateret herinde så kunne da godt tænke mig at kende folks holdning til en rejse syd på uden barnet
Jeg tænker her inden for barnets første 3 leveår 
Min egen personlige holdning er at hvis f.eks mor og far er skilt og det f.eks er fars uge, så synes jeg da det er fint at mor tager med en veninde afsted den uge.
Er man sammen, ja så kunne jeg altså ikke finde på at rejse en uge sammen med min mand uden min datter. Vi er en familie og jeg ønsker at være sammen alle sammen. Hvis vi får brug for lidt alene tid har vi en gang haft hende passet hos bedsteforældrene en nat hvor vi så var på et lækkert hotel og fik to gode dage der samt en overnantning.
For mig vil det være relevant hvis barnet var meget større og f.eks farmor og farfar inviterede hende en uge et eller andet sted, så kunne mor og far f.eks tage 3- 4 dage til London eller Paris eller lign.
Hvad andre gør kan jeg aldrig have ondt i r**** af, men det vil ikke være noget som er relevant for vores familie.
Anmeld