Vi startede ud med dagpleje, og jeg var klart af den opfattelse, at det ville være det bedste for vores barn.
En lille gruppe = Ro, tid til hver enkelt, tid til fordybelse og opmærksomhed og omsorg nok til alle børn.
Men jeg tog fejl!!
Vi skiftede derfor til vuggestue, og det var SUPER GODT. Vores datter udviklede sig med lynets hast, og hendes tøj blev "snavset", hvilket fortalte mig at hun var IGANG og MED når de legede udenfor, hvor hun før i DP "bare kiggede på", og ofte sad som tilskuer i barnevognen. Dagplejen var konstant på kaffe-visit hos andre dagplejere, udbudet af mad var minimalt og generelt virkede DP'en bare arbejds-træt ....Så det var en kedelig oplevelse!
Vi skiftede vuggestue for at bane vejen for lillesøsters kommende instituions-liv, så der ikke skulle ske flere skift (da det er en kombi vuggestue/børnehave). Og igen har det kun været en positiv oplevelse, at have vores barn/børn i vuggestue.
Personalet er uddannet = mere kompetente. Og efter min mening sker der meget mere for børnene, uden at det bliver FOR meget - hvilket jeg frygtede da vi fra starten valgte DP.
Dermed ikke sagt, at der ikke findes EN MASSE skønne dagplejemødre, for det gør der helt sikkert. Vi fandt bare ikke en af de gode - desværre.
Og jeg har virkelig været glad for vores valg efterfølgende, om at skifte til vuggestue - aldrig fortrudt det. Og jeg er slet ikke i tvivl, hvis vi skal have flere børn
JEG VIL TIL ENHVER TID FORETRÆKKE VUGGESTUE FREMFOR DAGPLEJE!!
Anmeld