Hej Piger,
Som få af jer ved har Malou døjet med rød numse i lang tid. Slemmest for et par uger siden hvor der var væskende sår i skridtet på hende og hun var mørkerød overalt
Jeg har fået noget creme fra lægen som har helet numsen, men Malou får stadigvæk efter afføring ILDRØD numse og skridt. Er der nogle der har prøvet det?
Det er IKKE fordi bleen sidder for længe. Ofte lader jeg hende lige gøre sig færdig og fjerner den med det samme, og ellers så snart jeg opdager at der er gevinst.
Vi har skiftet fra Aldis bleer til nogle svinedyre allergibleer i håb om at det ville afhjælpe hende, og det ser ud som om at de suger bedre og holder hende bedre tør især om natten.
Lægen mener at jeg skal blive ved med at smøre med fucicort, men da jeg ved det er noget heftigt creme så håber jeg at der muligvis er en anden løsning.
Hilsen
Zette
Anmeld