SpunkenJo skriver:
Jeg er grætne med på man ikke kan komme alle der er på antidepressiv medicin i samme boks, og jeg mener heller ikke på nogen måde at man ikke skal have lov at blive forældre.
Kan sagtens forstå du blev sur over indlægget, og beklager min dirkede måde at spørge på. Men.. Er stadig meget interesseret i at høre om hvilke tanker man gør sig før, under og efter. Og hvilke tilbud man får for fx at trappe ud. Og hvordan er oplysningerne om bivirkniger for fostret/barnet?
Og igen, ikke for at være provokerende, men er årsagen til man vælger at gennemføre en graviditet på antidrepessiv fordi man ikke kan adoptere når man får medicinen? Ellers tænker jeg at adoption også kunne være en mulighed for at undgå at føde er barn med abstinenser.
Jeg er klar over det er et ømt emne. Du behøver ikke svare hvis det er for meget.
"skørt" med en fod på antidepressiv
jeg grinte lidt, for billedet i mit hovede viste en trist venstre fod ved siden af en happy-højre 
Jeg forestiller mig man har en helt almindelig hverdag, men at man istedetfor vitaminpiller spiser sig en lykkepille
- men jeg ved jo heller ikke bedre!
Knus Jo
Jeg vil meget heller folk spørger end tror en masse... 
Åhh, jeg gjorde mig mange tanker, og havde også min læge med indeover. Det var ikke bare en beslutning som sådan jeg gjorde, jeg vidste der skulle ske en masse forandringer hvis jeg skulle gennemgå en graviditet.
Jeg tog snakken med kæresten allerførst, eller nærmere jeg sagde at jeg gerne ville være mor, og gerne snart (ikke ment som i morgen, men inden for det næste 1½-2 år) så vi bestemte at smide pillerne efter nytår 2010. Jeg kontaktede min læge og snakkede frem og tilbage med hende, skiftede medicin som de havde meget bedre erfaringer med, og så skulle jeg kontakte hende en måned senere lige for at følge op på om jeg havde den rigtige virkning, og ikke var ved at gå ned med flaget.
Mine tanker har aldrig rigtig faldet på adoption, for jeg ville prøve selv først. Og jeg har stolet på min læge, og den hjælp jeg har fået. Jeg nåede kun lige at trappe ud af min oprindelige medicin og over på den "graviditetsvenlige" (kan man sige det
) før jeg var gravid. Det var bestemt ikke planlagt at graviditeten skulle komme så hurtigt, men den var da velkommen da vi først fik tygget lidt på den 
Jeg tror ikke der er mulighed for at adoptere som person på antidepressiv, da sygdommen automatisk bliver kronisk efter ½ år. Og en kronisk sygdom gør du ikke kan adoptere.. (men er ikke sikker)
Jeg var selvfølgelig nervøs første gang jeg skulle snakke med den speciallæge som jeg blev tilknyttet, men efter en samtale med hende blev jeg også meget mere tryk, for jeg fik ALT den hjælp som jeg havde brug for. Jeg ville have hende, og en ekstra læge med på fødestuen, som skulle tage sig af barnet, og ville have en læge tilknyttet de første dage også netop for at undgå abstinenser, hvis jeg kunne og ville amme ville jeg få ekstra hjælp for at få det op at køre... Jeg vil sige - forstå mig ret - at jeg har været meget bedre stillet end mange andre mødre som første gangs fødende, jeg fik alt den hjælp jeg kunne drømme om. Jeg ammer nu, og tænker da stadig over hun får min medicin med ind af mælken, men jeg har muligheden for at amme, og ser masser af positive ting i det. Den medicin jeg får er den ældste som de kender til for gravide, og der står i brugsforvirringen at den kan bruges af gravide, og ammende...
Havde jeg kunne vælge ville jeg selvfølgelig helst være fri for at proppe mig med medicin, men jeg kan ikke undvære den, hvertfald ikke endnu. Jeg har prøvet et par gange at trappe ud, men det har endnu ikke lykkes at kunne klare det.
Ja, en fod på antidepressiv lyder meget mærkeligt, tro mig syntes jeg også selv da specialisten i fodled sagde det, men så igen så er nerveskaderne i foden så alvorlige at foden faktisk hænger skævt, så tro det eller ej, men den drejer ned af, det er venstre fod, og min fodflade vender mod højre fod, og så kraftig ned hvis jeg sidder med fødderne oppe i sofaen. Plejer at sige min fod er deprimeret, for den hænger nedaf, og er på antidepressiv(er nød til at lave lidt sjov med tingene, ellers bliver livet først rigtig trist)
Eiiii, se nu. Nu blev det langt igen... Sorry
Men spørg gerne hvis der er mere, skal svare så godt som muligt 
