Emilie2010 skriver:
hejsa
hvor meget grød (mos, frugtgrøn,hirsegrød mv) får de når de starter som 4mdr? og hvor mange gange om dagen
min pige er 13uger , hun sover fra kl 23-24 om aftenen til kl 05-06 om morgenen. jeg ville gerne hun ku undvære den flaske kl 23-24 om aftenen.
Hun får en flaske kl ca 21 og så sover hun kl 22, og vågner igen kl 23 og er vågen til hun skal ha flasken kl 23-24
sover jeres os sådan, eller kan jeg gøre noget 
Altså, din baby er jo lillebitte?!! Jeg synes det er flot at hun sover IGENNEM (for det gør de, når de sover 5 timer sammenhængende, selvom vi voksne måske ikke er enige i den betragtning). Hun kan først undvære mad om natten iflg. bøgerne når hun er 6 mdr.
Jeg er af den overbevisning at små babyer skal have mælk indtil de er 6 mdr og ikke før. Når de er så små og sover godt på vælling eller grød, er det som oftest fordi deres system ikke kan fordøje det og gør at de opnår en bevidstløshedsagtig tilstand - altså ikke bedre søvn. Det synes jeg lige du skal have med i overvejelserne, inden du fylder vælling i hende.

Anmeld