Lunae skriver:
Hej tøser!
Min lille pige på 3 uger er flaskebarn! Vi har indtil nu givet hende blå beauvais og det har egentlig fungeret fint - dog har hun gylpet en del af dette produkt!
Sundhedsplejesken foreslog derfor at vi skiftede mærke!
Igår startede vi så på NAN1, men lillepigen har haft oppustet mave og virkelig ondt efter hvert måltid og hun har ikke haft afførring siden skiftet!
Nu tænker Jeg så at gå Tilbage til blå beauvais, for det er bedre at hun gylper lidt end at hun er ulykkelig pga mavesmerter! Alligevel tænker jeg, om maven har brug for et par dage til at vænne sig til det nye produkt!
Hvad tænker i? Ville i gå tilbage til beauvais eller give nan1 en chance? Har i erfaringer med mavekneb af nan1?
Håber meget at nogle kan hjælpe!
Hejsa:0)
Jeg har et tip:0)
Anton er også flaske barn og han var den største gylper jeg længe har mødt.
Jeg var ved at blive fuldstændig sindsyg af det så søgte råd herinde.
Blev rådet til at købe Johannesbrødkernemel på apoteket.
Det gjorde jeg og jeg siger dig - det gjorde en verden til forskel.
En pose koster 88 kroner og det er lidt pebret men det holder længe:0)
Der er en laaaaaaaaaaaaaang brugsforvirring på som jeg ikke fulgte.
Jeg gjorde dette.
Tog ca en halv teske til en flaske på 150 ml - var det en mindre flaske så lidt mindre pulver og omvendt.
Puttede pulveret i det kolde vand og rystede rigtig godt -. varmede så vandet op i micro og hældre mme i:0)
Det er den bedste invistering jeg har gjort til dato.
Det det gør at at det tykner mme nede i maven og det for det til at skele nede i maven så det tykke ligger for oven og vandet for neden og det gør at de ikke gylper så meget - og når de gør er det nærmest bare vand. ( hvis du lader en blandet flaske stå på bordet i et stykke tid skeler det ogsåå der)
Prøv det vil virkelig anbefale det - og det er helt ufarligt og ikke vanedannende.
Jeg brugte det i 2 mdr så stoppede jeg og han gylper faktisk ikke ret meget mere:0)
Anmeld