Anonym skriver:
Jeg har længe overvejet at skrive den her tråd, men har haft svært ved at sætte mig ned og komme ud med de tanker, raseri og skuffelse som jeg burde. Jeg er (desværre) typen som altid bærer rundt på tingene i stedet for at snakke om det. Men jeg føler at hvis jeg bliver ved med at snakke om tingene bliver jeg træls at hører på og hvem gider at snakke om fortrudt abort hver evig eneste dag? Det er i hvert fald hver evig eneste dag jeg tænker på det barn som jeg valgte fra for 2 somre siden. Den værste beslutning jeg nogensinde kunne have taget. 
Jeg fandt ud af jeg var gravid for 2 somre siden og jeg meget i tvivl om jeg ville beholde barnet eller ej. Jeg var midt i slutningen af 3.G og havde længe set frem til at kører vogn, få hue på og ud og feste, rejse etc. Derfor søgte jeg selvfølgelig råd hos dem som står mig nærmest, nemlig min familie. Det skulle jeg nok aldrig have gjort. Min mor sendte mig mails klokken 4 om natten om jeg virkelig havde lyst til at ende som kassedame i netto hvis jeg fik det barn eller om min kæreste og jeg nu ville holde sammen osv. 

Jeg valgte at gå til lægen og få en henvisning til hospitalet og gennemfører den abort. På hospitalet husker jeg tydeligt hvordan man skulle gå igennem børneafdelingen med små udklippede pap-firgurer af peterplys bjørne og børnefødder hængende i lamperne. Hvordan du skulle sidde og vente i lokalet med andre gravide som skulle til misdannelsesscanning eller NF scanning, men jeg sad der med min kæreste og kunne ikke få lov til at nyde graviditeten, for så ville jeg jo ende som kassedame i netto.
Min kæreste var den eneste som synes det var en god ide at beholde barnet og hvorfor lyttede jeg ikke bare til ham? Vi var jo så klar som vi er i dag. Vi ville sagtens kunne gennemfører det dengang også.
Jeg glemmer aldrig da jeg vågnede op efter aborten , det første jeg gjorde var at stortude. Jeg vidste bare det var en fejl. Det var slet ikke det rigtige for mig! Jeg har lige siden båret rundt med en kæmpe sorg, fustration over familien og raseri. Jeg ved godt de pressede mig, men i bund og grund var det mit valg at få den abort og nej hvor jeg dog fortryder det den dag idag. Jeg tror desværre aldrig det vil gå væk. Jeg vil altid have en klump i maven over det barn som kunne have været mit. Måske vil jeg ikke tænke over det hver dag men LILLE DU vil altid have en plads i mit hjerte! Undskyld

Åhhh stakkels, stakkels lille ven.
Jeg ved præcis hvordan du har det.
Jeg har selv været igennem to og blev NØDT til det, da det på det tidspunkt var til fare for mit liv at jeg fik flere.
Men der er stadig tidspunkter hvor jeg føler den dårlige samvittighed banke på og sorgen over at jeg måtte gøre det.
Og selvom jeg har fået 2 vidunderlige børn siden, så tænker jeg alligevel tit på de 2 der ikke fik lov til at komme til verden.
Men...søde ven...du var også nødt til det, og det vidste du godt selv inden i.
Du var ikke parat og klar, og kunne på det tidspunkt se fornuften i det, ellers var du ikke kommet videre.
Og ja, du og kæresten havde nok klaret det dengang...måske, se det kan du ikke vide.
Måske havde det, at få et barn på det tidspunkt, været det der havde skilt jer, fordi I ikke var klar.
Min gamle far sagde altid, at man IKKE skal bruge sit liv til at græde over de broer man HAR valgt at krydse.
Det samme skal du gøre.
Du skal, ligesom jeg og mange andre som du, vælge at sige til dig selv, at du valgte at krydse EN bro. Det har vist sig at være den forkerte, men det er der ikke noget at gøre ved.
Og i stedet for hele tiden at vende tilbage til den bro, og stirre ulykkeligt over på den anden side, så vend ryggen til den og gå videre.
Det er svært, ja gu' er det så, men du SKAL.
Du skal nok få chancen for at gøre skaden go' igen og kompensere for det lille barn dengang.
Trods alt er du blevet det ældre og har forhåbentligt fået eller er igang med en uddannelse, sådan at det barn du får bliver modtaget til de helt rigtige betingelser.
Og vedrørende dine forældre/ din mor, så var de ting de sagde dengang jo kun for at skåne dig og hjælpe dig, ikke fordi de hader dig. Din mor har valgt at råde dig ud fra sin bedste overbevisning.
At det så ikke var det rette for dig, kunne hun jo ikke vide, det kunne jo ligesågodt netop have været det helt rigtige.
Har du nogensinde fået snakket tingene igennem med hende?
Ellers burde du måske gøre det....blot en tanke.
Du får de største knus som tænkes kan

Kærligst
Sussie