Anonym skriver:
Ja bringer lige et emne op, og ved ikke hvordan det bliver modtaget, derfor anonym, også derfor man kan svare anonymt, håber dog folk vil bevare den gode tone alligevel 
Here goes, jeg har tænkt en del over, nu hvor det er SÅ populært at vide kønnet på barnet, indne det bliver født, om man egentlig kan tillade sig at forvente svar ved MD scanningen, jeg ved mange gør det, og mange ved scanningen ikke får fordi personalet enten ikke vil kigge efter det, eller sige det, hvis det er.
Jeg tænker lidt, hvis det er så vigtigt for en, hvorfor så ikek betale sig fra det, istedet for at forvente det til en MD scanning, hvor det måske kan være svært at se, da det jo er ultralyd, men også fordi, jeg tænker, det vigtigste må vel være at se det man reelt skal se ved MD scanningen, netop om barnet er som det være 
Min holdning er netop som givet udtryk, at scanningen er til for netop at se Misdannelser, og at barnets sundhed er i første række, synes at hvis man er så interesseret i kønnet, må man få lavet en kønsscanning (selvfølgelig skal det ik være sådan at hvis de tilfældigvis ser det, at man ikke evt kan få det at vide, men tja man vil måske alligevel gerne være helt sikker, feks med en desideret kønsscanning)
Det er ikke for at genere nogen, kun min personlige holdning, og har respekt for at andre har en anden holdning 
Kom frisk med jeres meninger
Jeg er helt enig i dig med at det handler om, om barnet er rask, men for en som mig, som havde angst omkring om jeg overhovedet ville få en levende baby ud af det, var det ikke sjovt at ikke vide hvad det blev, hun ville ikke kigge efter det, det gjorde at jeg endnu mindre kunne forholde mig til at der faktisk var en baby og gjorde mig mere nervøs fordi jeg i min hormonrus troede at det var fordi barnet ikke ville komme levende ud
I know lidt en tosset tanke, men det troede jeg faktisk, så for mig var det skadeligt ikke at få det at vide.. men vidste jo ikke dengang at jeg kunne have slået i bordet og fået en ekstra skanning for at få mit sind i ro.. det eneste jeg kunne var at holde fokus på at jeg skulle have en levende baby ud.. og det fik jeg..
10 dage over tid og med mange tårer bag mig.. men jeg vidste godt inderst inde hvad det blev meget tidligt i graviditeten..