Jeps Loggi, og havde du spurgt direkte, så havde jeg været nød til at svare ærligt. Du var lige lidt tæt på, men du sagde, at du var sikker på, det var mig, der havde skrevet det indlæg om ikke at kunne/ville drikke i går, men så havde du jo liiige fået at vide, hvem der havde skrevet indlægget. Pyhhh, så slap jeg for at lyve.
Nå, men tusind tak for jeres lykønskninger tøser. Det varmer mere, end I ved(L) Fordi:
Mens vi sad og spiste i går, ringede min far. Han måtte fortælle, at min mor igen er blevet indlagt med en infektion på lungerne, men at det ikke var værre, end at hun selv kunne gå ud til sygetransporten, og at det ikke var nødvendigt, at jeg skulle forlade selskabet for at tage på sygehuset.
Jeg havde netop fortalt Marco (som spurgte til min mor) at det gik fremad, og at hun følger sin genoptræning og har gavn af den.
Desværre lider hun af en sygdom, der gør at hun ikke danner nyt væv (som vi andre) når noget henfalder/dør.
Vagtlægen havde hørt en mislyd i vejrtrækningen, og derfor indlagde han hende. Men røngten og infektionstal viser, at det ikke drejer sig om decideret lungebetændelse, som man ville have kunnet bekæmpe med antibiotika. Det er simpelthen den vævssygdom, der spøger.
Jeg besøgte hende selvfølgelig i eftermiddag, men hun ligger med en maske med medicin, så hun kan ikke tale ordentligt, og hun er enormt træt. Det var så hårdt at sidde dér og intet kunne gøre.
Min mor er pensioneret oversygeplejerske med ansvar for samtlige røngtenafdelinger på LollandFalster og sydsjællnand, og nu ligger hun der og skal behandles/holdes i live af de kolleger, hun lavede vagtplan for og førte medarbejdersamtaler med for 5 år siden. ØV så!!!
Måske skal jeg bare indstille mig, som min far gjorde for længe siden på, at hun holder ikke så længe igen.
- Helle - sååå i tvivl om, om vi skal køre nmogen steder i morgen...
Anmeld