"Trist mor" skriver:
Jeg i den ulykkelige situation at jeg er 10 uger henne og faderen, som jeg har set i det sidste års tid, gør alt for at presse mig til en abort.
Jeg aner ikke mine levende råd, har tænkt og tænkt, vejet for og imod, men får bare mere og mere hovedpine...
Jeg er 34 og har en skøn og velfungerende datter på 4 år.
Jeg har altid haft en drøm om flere børn, jeg elsker dem med de udfordringer og liv, som de bringer med sig.
For knap tre år siden fik min eksmand konstateret kræft og blev steril, vi ville gerne have flere børn og for knap to år siden, da han var sygdomsfri, var vi igennem en omkostningsfuld IVF behandling som dog ikke gav noget resultet.
Det var et hårdt forløb og vi valgte derefter at gå hver til sit (dog ikke på grund af barnløsheden) !
Jeg har ikke narret nogen, den (måske) kommende far vidste udemærket at jeg ikke brugte p-piller, jeg bad ham oveni købet om at bruge kondom, men hans svar var : "det var ikke hans stil" !
Jeg bliver beskyldt for alverdens ting, jeg er egoistisk, jeg ødelægger hans liv, JEG må forstå at det eneste rigtige er en abort og jeg tvinger ham til noget som han ikke har lyst til...
Hvad syntes i ? Er jeg bare et rigtigt dårligt menneske, når jeg mener at jeg er i min gode ret til selv at vælge om jeg vil have en abort, når nu han afslog at bruge beskyttelse...?
Hvis du ikke vil have en abort skal du ikke have det.. SLUT!
Hvis han er gammel nok til at stikke pikken indenfor må han også være gammel nok til at tage en mulig konsekvens! Specielt når han vidste at du ikke var beskyttet!
Det er muligt det ikke er hans "stil" at bruge kondom, men så må det jo være hans stil at risikere børn!?
Hvis du har lyst til det barn, og du har mod på det barn, synes jeg du skal få det barn! 
Jeg beklager mit kontante sprog, men jeg er SÅÅÅ træt af mænd der tror man "bare" får lavet en abort og så er det ude af verden 
(jeg ved godt du ikke spørger om det, men for mig lyder han i øvrigt ikke som én der er værd at samle på)...
Held og lykke med din beslutning! Og et forsigtigt tillykke med spiren i mavsen
Mange knus Caroline