Åhh Betina, jeg har sådan tænkt på dig! Håber at du har det godt.
Ved du hvornår der er svar på hvad de finder i keglesnittet? Det bliver sendt til undersøgelse, så man kan se om alle forandringerne er fjernet.
Jeg tror at de vælger at tage en fornyet biopsi fordi de har mistanke om at forandringerne sidder "længere oppe" end keglen. Eller også er der mistanke om mere end "bare" celleforandringer.
Det bliver heldigvis afklaret når de får svaret. Undersøgelse af keglen kan desuden vise om randen er fri - hvis den er fri for forandringer, så skulle det ikke være nødvendigt med biopsier, det betyder nemlig at de har fået alt det med ud der er ramt af forandringerne.
Hvis du ringer til sygehuset, så få dem lige til at fortælle dig hvad den præcise diagnose var - om der var tale om dysplasi eller CIS.
Knus Marie
Anmeld