Jeg har købt en stor pakke uartig plastik mad i Føtteren til 150,- kroner og jeg tror, det bliver et kæmpe hit, for NM elsker at lege med sådan noget, når vi er på besøg hos hendes lille veninde. 
Der er 80 stykker mad i, så der er rigeligt til hele kalenderen plus en ekstra julegave tænker jeg.
Sidste år havde jeg købt små ting i Tiger butikken og det løb alligevel op i næsten 300 kroner og da finanserne - og overskuddet til at foretage mig noget som helst - i år er helt i bund, er jeg godt tilfreds med at den pakkekalender er på plads til overskuelig pris.
Vi havde det også rigtig hyggeligt med pakkekalenderen sidste år og jeg er helt enig med Kaufie om, at det bestemt ikke er størrelsen på gaven, der fryder. Det, jeg husker fra mine egne pakkekalendre, er gaven, der hang indpakket på min nissepige. Jeg kan ikke huske ret meget af, hvad jeg fik, men indpakningen... Sweet memories. 
Anmeld