Jeg har født 3 børn. Det tog hhv 3 timer, 46 min og sidste 1 time. Ingen smertelindring, nemme og ukomplicerede fødsler.
Fødslen på 46 min med nr 2 føltes FEDT! Havde det godt, virkelig godt og tænkte det gør vi da bare igen!
Min sidste fødsel tog en time, veerne ville ikke rigtig gå i gang trods vandet var gået, så jeg fik et vedrop (tiden er fra veerne er startet og jeg har været 4-5 cm åben og i aktiv fødsel inden da har jeg heller intet mærket). Nå men det gik godt, reagerede hurtigt på det og veerne tog til. Jeg tror så jeg har fået hvad man kalder en vestorm for jeg kunne slet ikke følge med, det gjorde SÅ ondt jeg kunne slet ikke rumme smerten. Havde 2 presseveer på 3 min og så var baby ude! Var en kæmpe lettelse for NØJ hvor gjorde det ondt!
Det var virkelig så jeg i det sekund tænkte “aldrig igen!”.
Nå men nu går vi med tanken om en til - og jeg vil inderligt brændende gerne have et barn mere! har lidt symptomer og skal teste om 2 dage.. (holder mig i skindet) men pludselig slog det mig.. jeg kan slet ikke overskue en fødsel ! Jeg vil så gerne have babyen, men fødslen?! Jeg ved godt ikke to fødsler er ens, men kan ikke lade være at frygte det bliver lige så overvældende og smertefuldt som sidst..
Jeg ved ikke om jeg havde vestorm.. jordemoderen havde ikke tid til at snakke fødslen igennem efterfølgende, og ja, så skete der ikke rigtig mere der. (Har kun oplevet at de tog en snak og lige gennemgik fødslen ved min første de to andre var det bare farvel og ud af døren)..
på trods af min sidste fødsel jo gik “nemt” og ukompliceret, og tog så kort tid, så føltes det som en evighed i helvede..
har andre haft denne “frygt”? Hvad gjorde i for at komme igennem den? Vil så gerne have et barn mere, og ønsker ikke min frygt for en fødsel skal ødelægge det..
Har overvejet at bede om kejsersnit men har ikke lyst til “følgerne” da de jeg kender der fik det virkelig har haft ondt og skulle komme sig, og er trods alt mor til 3 så kan ikke bare ligge mig jo.
Anmeld
Citér