Jeg bliver sku lidt ked af det

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

13. november 2022

Anonym

Jeg var 7 år da min farfar døde. Da han dødede besøgte jeg min farmor hver dag. Jeg kunne selv cykle forbi hende. Nogle dage stak jeg bare lige hovedet ind og sagde hej og andre gange var jeg der i længere tid. 

Når det var weekend, elskede jeg at cykle forbi bageren og købe rundstykker med og jeg kunne hygge hos hende HELE dagen. Vi spillede spil, lagde puslespil, cyklede(min farmor på ellert) på kirkegården og så til min farfars grav. Vi kørte hen og handlede sammen eller bare en hyggetur. 

Hvis jeg kunne slippe afsted med et, sov jeg også ofte hos hende. Jeg ville være blevet stik tosset, hvis mine forældre havde bremset mig i at komme hos hende. Jeg fik også slik, penge, kage og en masse forkælelse. Men jeg gjorde til gengæld også rigtig meget for hende. Hjalp med støvsugning, indkøb osv. da jeg selvfølgelig blev lidt ældre. 

Jeg ville ønske mine børn kunne gøre det samme med deres bedsteforældre - men det er ikke en mulighed fordi vi bor langt væk fra bedsterne. 

Jeg kan huske min mor også nogle gange talte med mig om det og gerne ville have jeg var mere hjemme. Men hun forhindrede mig ikke i at tage hjem til min farmor. 

Jeg havde et mega aktivt og socialt liv også - så det var ikke fordi jeg bare hang ud med en gammel kone.

Det er en tid jeg virkelig husker tilbage til og det var stort og værdifuldt for mig. Jeg har så sindssyg mange gode minder som jeg ikke ville være foruden. Min farmor blev 89 og nåede at opleve at jeg fik mit første barn og var med til barnedåben og lukkede derefter sine øjne. Jeg er sikker på at hun har kæmpet for at opleve mig blive mor og jeg er så sindssygt glad for at jeg fik barn tidligt. 

Anmeld Citér

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

13. november 2022

AnjaZenia

Profilbillede for AnjaZenia

Da mine forældre blev skilt, så jeg kun min far hver 2 weekend. I den weekend hvor jeg så var hos ham, boede jeg stort set hos min farmor og farfar. Jeg blev forkælet. Fik slik og bagte til dem. Jeg husker det som værende det mest fantastiske. Sigtebrød med makrel og kakaomælk. ��

Anmeld Citér

13. november 2022

Anonym trådstarter

Tak for svar!

 

Jeg kan se på svarene, at jeg skal lade hende besøge hendes farmor og farfar så ofte hun vil. Selvfølgelig med harmoni med hendes lektier osv. Så må jeg lægge mit egoistisk behov for at være sammen med hende til side… 

Jeg har aldrig da jeg var barn haft et forhold til mine bedsteforældre så det er nyt for mig at skulle agere i det her.

Anmeld Citér

13. november 2022

StineW79

Profilbillede for StineW79

Syntes det lyder til at de har et rigtig dejligt forhold.

Bedsteforældre har bare nogen helt særlige evner, og retten til extra "forkælelse" indenfor rimelighedens grænser. Så længe hun har styr på sin skole og ellers opføre sig pænt, ville jeg ik gøre noget.

Men jeg syntes på den anden side også godt, at du ka ha en forventning om, at I også ka lave noget sammen, bare en gang imellem vh Stine 

Anmeld Citér

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.