Jamen det går såmænd bedre. Vi havde en stor diskussion (eller hvad man skal kalde det) med børnene morgenen efter jeg lavede denne tråd. Vi fortalte dem, at nu kom det til at fungere på den måde at de skulle være bedre til at gøre sig klar når vi sagde det og ellers måtte vi jo tage konsekvenserne starte putningen væsentligt tidligere. Vi sagde også, at vi ikke længere ville sidde derinde til de sov, men gå ud efter godnathistorien og så kigge ind til dem en gang i mellem. De protesterede, men vi holdt fast. Måske var det ikke super pædagogisk, men vi havde fået nok og det nytter ikke at tage snakken om aftenen, derfor valgte vi morgenen til det.
Da det så blev aften så løb den 5 årlige stadig væk osv. da der skulle børstes tænder, men den 7 årige gjorde pænt hvad vi sagde. Vi prøvede at være positive og have ja-hat på som i sagde. Og børnene faldt faktisk i søvn til lyden af at vi tog opvasken og kaldte kun enkelte gange. Det tog stadig lang tid, men så længe vi ikke skal sidde der hele tiden, så er det ok.
Så alt i alt en succes. Så håber vi bare det fortsætter
. Jeg er bare ærgerlig over at der skulle en omgang skæld ud/diskussion til. Men det var simpelthen blevet et cirkus med den puttesituation!
Anmeld
Citér