Fehår du misforstår mig.
jeg vil ikke være i underskud i kalorier men bare ikke komme til at spise for mange. Derfor spørger jeg også om 1600 kalorier er for lidt fordi jeg gerne vil passe på baby men uden at ende med at tage 25 kilo på
Men selvom du tager 25 kilo på, så taber du det altså igen. Kilo kan både være vand og baby. Alt med måde, men tror ikke du skal være så bange, og har du svært ved at tabe dig bagefter, så gå på kur der. Spis sundt, varieret, gå nogle ture, men prøv at slippe tanken og frygten om at tage på.
Jeg vejede normalvægtigt i den lave ende før graviditet, tog 25 kilo på under graviditet - det meste var vand - og stort set alle kilo røg af inden der var gået en måned fra fødsel UDEN at jeg gjorde noget for det, vel og mærke. De sidste tre kilo tog noget tid at tabe, men det var fordi jeg havde et barn der ikke rigtig gad sove, så var doven og hyggespiste en del.
Håber du opsøger din jordemoder og læge til en snak og får den hjælp du skal have 
Anmeld
Citér