Hej
Mit barn er motorisk retarderet. Dvs det er hans/hendes motorik han/hun er bagud med grundet lav muskelspænding.
Retarderet i den verden betyder i al sin enkelhed bare bagud i forhold til sin alder. Altså der er intet i vejen med hovedet. De sagde på sygehuset at vi ikke skulle blive skræmt over ordet retarderet, da de bruger det i mange sammenhænge og også når barnet "bare" er bagud. De ved godt det lyder voldsomt for forældrene, men det er det udtryk de bruger åbenbart.
Vores barn var også bagud sproglig og social, men det er fordi han/hun bruger al sin energi på at lære motorik og følge med her. Vores barn er 5 år. Derfor kan det for nogle børn være normalt at være bagud med flere ting, da de som regel fokusere på at lære en ting af gangen.
Jeg håber mit skriv kan give lidt mindre bekymring angående ordet retardering, da man jo ofte forbinder det med noget mere negativt og trist. (Det er jo stadig trist ens barn er bagud, men så længe det kan trænes væk, er det jo godt).
Anmeld
Citér