Vaccine mod covid-19?

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

14. august 2021

Sprit25

Fortvivlet skriver:



Det er ikke længe siden der blev skrevet om at hver 4 indlagte var vaccineret

Så nej det er ikke falske påstande, hvis man følger bare lidt med i nyhederne 



https://www.ssi.dk/aktuelt/nyheder/2021/stoerre-andel-af-covid19infektioner-blandt-vaccinerede

 

Og kun ved første gang vaccineret. 

Anmeld Citér

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

14. august 2021

StortOgSmåt

Profilbillede for StortOgSmåt
Fortvivlet skriver:



Det er ikke længe siden der blev skrevet om at hver 4 indlagte var vaccineret

Så nej det er ikke falske påstande, hvis man følger bare lidt med i nyhederne 



Det er altså ... lidt tosset at udstille egen manglende indsigt, og så samtidig spille popsmart med en blinkesmiley. Jeg vil gerne hjælpe dig på vej, hvis du ønsker, fordi du tilsyneladende mangler basale videnskabelige og statistiske kundskaber. Hvilket er helt ok - dem behøver man bestemt ikke at have - men det er ikke særlig klædeligt samtidig at udtale sig så bombastisk om ting, man tilsyneladende mangler viden om.

Du laver flere grundlæggende fejlslutninger: At hver 4. indlagte er vaccineret, kan ikke føre til slutningen “At vaccinerede smittes næsten lige så meget som ikke vaccinerede”. Selv hvis satte alt andet lige (og det er det ikke), ville det være tale om at ca. 25% af de indlagte (ikke de smittede) var vaccineret - mod 75% af det modsatte. Det er meget langt fra “næsten det samme”.

Dernæst er alt andet netop ikke lige. Populationen af vaccinerede adskiller sig forventeligt systematisk fra populationen af ikke vaccinerede, hvilket forplumrer sammenligneligheden. Adfærdsmønstre og smitteudsættelse mellem grupperne varierer formentlig også. Dernæst er der mig bekendt primært tale om indlagte med på påbegyndt (og derved ikke færdiggjort) vaccination.

Det vi til gengæld ved, er blandt andet: At dækningsgraden for hhv. Moderna og Phizer er høj. Mig bekendt estimeret til et sted mellem 90-95% afhængig af datagrundlag/undersøgelse. Dette er en massiv og signifikant sænkning af smitterisiko for gruppen af vaccinerede kontra gruppen af ikke-vaccinerede.

Du har helt ret i, at det er godt at følge lidt med i nyhederne. Men det kræver jo at man evner at tolke de informationer man modtager. Blinkesmiley!

 

Anmeld Citér

14. august 2021

aLOTofmother

Sprit25 skriver:



https://www.ssi.dk/aktuelt/nyheder/2021/stoerre-andel-af-covid19infektioner-blandt-vaccinerede

 

Og kun ved første gang vaccineret. 



Tak - 2.8% er pænt langt fra næsten lige så mange smittede som de ikke-vaccinerede

Anmeld Citér

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.