Anonym skriver:
Hvor underligt
Jeg skal indstilles til Flex, der har altid været planen efter end uddannelse, men jeg kan desværre ikke gøre den færdig
Jeg er sygemeldt nu og nu stopper min revalidering så snart fordi jobplaner jo ikke længere er realistisk
Men skal jeg så ikke på sygedagpenge?
Jeg kan simpelthen ikke finde rundt i det
Ja, det er lidt af en jungle.
Jeg er fleksjobber, men jeg er visiteret før reformen i 2013, så dengang var der ikke noget, der hed ressourceforløb.
Jeg er ikke helt klar over reglerne for sygedagpenge, men der er vist nogle krav, der skal være opfyldt. Jeg var stadig ansat på min daværende arbejdsplads (og kom også i arbejdsprøvning på den pågældende arbejdsplads, men i en anden afdeling), så jeg fik løn, og så fik arbejdsgiveren refusion svarende til sygedagpenge.
Men jeg synes under alle omstændigheder, at du skal tage endnu en snak med sagsbehandleren. Hvis de allerede har besluttet, at du skal indstilles til fleks, så kan det godt være, at et ressourceforløb ikke er det rigtige i dit tilfælde, men du skal forhåbentlig ikke parkeres på kh gennem længere tid.
Anmeld
Citér