Mor til 2 dejlige piger på 6 og 15 år
Panther skriver:
Så vidt jeg ved, er der kulturforskel ift hvem der betaler for ejerskifteforsikringen, afhængigt af hvilken side af bæltet du er på.
Der er ingen forskel - reglerne er de samme ift., at sælger skal betale halvdelen af det billigste forsikringstilbud, hvad enten du bor i Jylland eller på Sjælland
Sakset fra bolius.dk:
"Udgiften til den ejerskifteforsikring, som sælger tilbyder, deles mellem sælger og køber. Såfremt køber ønsker en anden og dyrere ejerskifteforsikring skal køber selv betale merudgiften.
...
Hvis sælgerne fravælger at tilbyde ejerskifteforsikringen, påtager sælger sig ansvaret for de fejl og skader, der måtte være i huset, da det blev solgt. Som køber overtager du risikoen for fejl og skader, som er opstået, før du overtog huset. Eventuelle fejl og skader vil derfor ikke være dækket af den almindelige husforsikring, men skal dækkes af sælger."
Anmeld
Citér