Sprit25 skriver:
Synes bare han er for lille som knap 2 årige at komme ud og sidde et sted
Tja, det er vel et spørgsmål om perspektiv. Hos os har det aldrig været en straf, men en hjælp til at få lidt ro i hovedet på et sted, hvor det er rart at være. Ungerne har faktisk også jævnligt selv gået derud, når verden blev for meget.
Jeg ved fra mig selv (jeg har nogle kognitive udfordringer pga. min sclerose), at nogen gange kan jeg ikke rumme mere i hovedet, så alle velmenende forsøg på at tale med mig og forklare ting, gør det faktisk bare værre.
Da jeg kunne se, at mine børn faktisk opførte og reagerede som mig, når mit hoved gjorde knuder, fandt jeg på løsningen med badeværelset - også inspireret af min datter, der faktisk selv startede ideen. I deres tilfælde skyldes sammenbruddet jo så unge, umodne hjerner og ikke sygdom.
Der er jævnligt folk, der har påpeget at det er synd for ungerne, at vi var urimelige, at de var for små, at de sad derude for lang tid, at vi skulle hjælpe dem med at falde ned i stedet, og det står jo folk frit for at mene. Men her i huset har det aldrig været en straf, der har aldrig været krav om, at de skulle blive, og aftalen har altid været at man kom ud, når man havde lyst, og at der altid var masser af krammere, til dem, der havde brug for det. Hvis de har siddet længe derude, har det været efter eget ønske, og da de var små stak jeg nogen gange hovedet ind og spurgte om de havde behov for en krammer.
Men du kender din søn bedst. Kig på ham næste gang han er vred og se hvordan han reagerer. Har han brug for en krammer, eller har han brug for et sted, der er rart at være, og hvor der ikke er nogen krav, eller noget han skal forholde sig til? Hvis han har brug for det sidste, så prøv at skabe et sted/hjørne sammen med ham, der ikke er langt væk fra alt andet og som er rart at være. Fx en krog under trappen, med et blødt tæppe eller et hjørne et eller andet sted. Bare der er fred og ro, og det altid kan være klart til ham.
Og uanset om det er det ene, eller det andet han har brug for, så prøv at være på forkant. Dels advare inden I skal noget, og dels sørg for at der så vidt muligt er tid til konflikterne, så de ikke bliver forværrede af at I er ved at komme for sent.