Hej
Er mor til en sød og dejlig dreng på 4 år, som skal være storebror til september.
Min dreng er på mange punkter en rigtig dreng - han er fuld af krudt og elsker at lege udendørs, hvor han rigtig kan bruge sin krop.
Som barn havde jeg selv et ekstremt stort temperament, og det må man også i den grad sige at min søn har arvet. Han er selvstændig og viljestærk og pt også meget udfordrende. Han vil det han vil, og prøver ofte på om hans vilje gælder mere end os. Det tænker jeg egentligt er ret normalt, og også en del af det at være 4 år, og skulle selvstændiggøre sig.
Dog står vi engang imellem i situationer vi oplever svære at tackle, for er det rigtigt det vi gør, og er det normalt at blive så vred som min søn kan blive?
Her til aften kommer vi hjem kl. 18.30 efter at have spist pizza på en restaurent. Det er gået rigtig godt og har været hyggeligt og nu er han træt. Da vi kommer hjem er det puttetid, og han skal starte med at tisse mens tandbørsten gøres klar. Da han er færdig nægter han dog at hive sine underbukser op, og står i stedet med numsen i vejret og synger. Flere gange beder vi ham trække dem op, så tænderne kan blive børstet. Efter at have nægtet i fem minutter bliver der tilbudt at få ham hjulpet dem på, så vi kan komme videre. Han nægter og bliver rigtig vred. Min mand vælger nu at hive ham underbukserne på, og sige at så må han komme i seng uden at få børstet tænder, for nu er det nok. Han løfter ham op og bærer ham i seng. Min søn eksploderer her totalt og sparker og slår og råber og skriger og kaster med legetøj. Da situationen flipper totalt og min søn slår min mand konstant vælger han at holde hans arme fast og sætte sig ned og sige "Jeg vil ikke have du slår mig". Min mand er rolig og hidser sig ikke op, men viser han er en rolig voksen, som har styr på det. Det tager så fem minutter, og jeg finder en tår vand til min søn som sveder og stadig er ekstremt vred. Jeg kan afværge ved at tage ham i hånden og sige at vi lige går ned på badeværelset og får en tør undertrøje på, og får en kold klud i hovedet. Det falder han til ro af, og han kommer stille og roligt i seng og falder meget hurtigt i søvn.
Sådan er situationen, men for pokker hvor er jeg pt rådvild - er min lille dreng normal, eller stikker hans temperament ud over det normale? Hvad gør vi lige når han bliver så vred og når ud af pædagogisk rækkevidde? Er det mega forkert at være nødt til at holde ham fast, og hvad pokker kunne der ellers være gjort?
Hjælp mig lige her!!!
Anmeld
Citér