Jeg ville vente og så hvordan tingene går
.
Da jeg var gravid, så tænkte jeg at jeg ville amme MAX 3 mdr, for det der amning var bare ikke mig. Jeg ville dog gerne amme 3 mdr, da det jo er bedst for barnet.
Mit barn endte med at blive født ved KS og vi kæmpede meget med amningen. Jeg endte med at malke ud de første 5 uger og derefter fik vi amningen i gang. Jeg kæmpede ekstra meget fordi han var KS barn, hvilket jo heller ikke er optimalt for barnet.
Det var ikke en dans på roser og jeg græd igennem flere amninger. Da amningen endelig kørte uden smerter, var han ca 3 mdr og jeg besluttede at når det endelig kørte så ville jeg fortsætte til 6 mdr.
Nu er han 15 mdr og vi ammer stadig. Jeg er klar til at stoppe, men det er svært når jeg ser hvor glad ungen er for at amme.
Min pointe er, at man aldrig ved hvad fremtiden bringer. hvis det slet ikke fungere for dig, så er det nemt at vælge det fra. Det er noget mere besværligt at vælge det til igen, hvis du fortryder at du ikke fik afprøvet amningen. Jeg kan anbefale ammenet på fb
Anmeld
Citér