Altså far ønsker jo NETOP at betale til barnet...
han ønsker bare ikke at betale for biomors forburg.
Far køber selv tøj, overtøj, sko til eget forburg, altså det barnet har brug for i dagligdagen....
Far har altid betalt børnepenge dog hjemmelavet aftale på 1000kr om måneden.
og nu har far fået af vide at han ikke behøver betale børnepenge men i stedet for spæde til ved behov. hvilket jo egentlig er meget fair så far betaler til barnets forbrug.
Dette ønsker biomor ikke da hun vil miste penge på det...
mor køber kun sko og overtøj, bilkas det billigeste.. (hvilket er fint for os for vi køber alligevel noget bedre til barnet)
og mor gik med til at alt skulle deles mellem far og mor.
og mor sagde at fremover skulle overtøj og sko være kvalitet fra sportsmaster osv osv. (for nu begyndte far jo at betale) 
men da far sagde at børnechek er en støtte til disse ting overtøj og børnehave osv ville mor ikke være med til det alligevel. da hun jo så skulle punge mere ud. hun nævnte selv at hun ikke ønskede en skod lejlighed, og hun mener ikke hun kan undvære sin bil. (som hun ellers har kunne undværre i 1 år, det er leaset luksus bil) Hun bor ved siden af hele sin familie, samt sit arbejde intet der.
Men nok om det. det er jo i bakspejlet lige meget.
det hele handler bare om hvad REGLERNE siger..
før havde biomor og far et godt samarbejde .. men så snart det handler om penge så eskalere det for biomor.
og dette er ikke første gang der har været en konflik der handler om penge... der er kun konfliker mellem mor og far når penge er involveret.
Der er ringet til stastforvaltningen og mor har fået alle regler på skift og ville gerne gå med til det da hun jo godt kunne se det stod i reglerne (at hun ikke har krav på børnepenge)
og nu køre hun i at børnechecken er til hende da hun er bopælsforældre og enlig mor.
Hvilket statsforvaltningen siger: enten skal børnecheck deles mellem jer, eller skal mor betale mere end far til børnehave fx fordi hun modtager offentlig ydelse.
MEN dette ønsker bio mor ikke at høre på.???
Biomor tjener dobbelt så meget som far gør....
statsforvaltningen siger man bare kan stoppe børnepenge udenom dem da den ikke er fastsat derinde.
så spørgsmplet er:
Skal far søge om bortfald af børnebidrag ?
ellers skal far vente og se hvad der sker fra biomors side af d. 1.. ?
enten søger biomor jo om fastsættelse af bidrag. (hvilket de siger de ikke fastsætter ved denne 6/8 ordning) eller søger hun om nedsættelse af samvær... så far er ''tvunget'' til at betale børnepenge.
(der er lavet hjemmelavet godkendte papir på samvær, så spørgsmålet er jo om hun bare kan ændre dette)???
(gud hvor bliver det hele rodet..) 