Anonym skriver:
Lyder så skønt med undervisningstiderne. Jeg må lige prøve at se om jeg kan finde et skema. Det lyder i hvert fald meget overkommeligt i forhold til den tid man er væk hjemmefra og ja, så må man tage sig i nakken, når der skal læses. Men den der fleksibilitet er meget meget tillokkende!
Jeg kan godt forestille mig, at der vil være perioder, hvor man er åndsfraværende haha
specielt ved opgaveskrivning. Men sådan kan man jo også have det i perioder, hvis der er noget der fylder på ens arbejde.
Hvad bruger du din kandidat til nu så? Tænker på, om det har været svært at finde job efterfølgende.
Hvad læser, hvilket område du specialiserer dig inden for, hvor i landet du bor, hvad du har af baggrund/erfaring osv., er afgørende for hvordan din jobsituation er efterfølgende.
Har aldrig mærket sådan en 'det-er-håbløst/svært' stemning hverken på studiet eller efterfølgende. I løbet af studiet, i hvert fald de to sidste semestre, begyndte man at blive sikker på, hvilket område på arbejdsmarkedet, man gerne ville ind på. Når man starter, ved man ikke hvor afsindig mange muligheder man i virkeligheden får med sin uddannelse. Verden åbner sig så at sige, og derefter sporer man sig ind på et fagområder, som der bliver ens vej frem.
Nogle ved allerede fra starten, hvad de vil, fx undervise i dansk på læreruddannelsen. Så går de direkte efter det, mens andre, som jeg selv, troede at jeg skulle et sted hen, men da jeg opdagede det hav af muligheder, ændrede jeg kurs. I løbet af uddannelsen møder man fagfolk, der sidder i de jobs, i de organisationer, afdelinger, forvaltninger ect. man få jobs i, man møder forskere, tidligere studerende. Der bliver afholdt karriere-workshops og alt muligt i den dur.
Mit bedste råd er at springe ud i det, nyde det, tage en ting af gangen, se hvor uddannelsen bringer dig og så nyde det lidt mere 