lineog4 skriver:
Min datter var næsten 4 da hun mistede sin lillesøster og hun tog det som børn gør: nedefra og op. Vidste ikke hvad jeg skulle sige, men for hende var det meget let. Lillesøster var død og ikke en masse snak uden om. Om aftenen var der den smukkeste lyserøde solnedgangs himmel, min datter sad og tegnede og udbrød: se nu tegner lillesøster også. Og den har hængt fast, når himlen slår ud i farver så er det Lia der maler himlen - hun fik vist ideen fra bjørne brødre.
Fik dog den gang rådene ikke at tale om at døde sov, og også få forklaret meget specifikt at nej der var ikke "bare" sygdom, for så kan barnet blive bange for st blive syg. Og heller ikke fordi hun/han gammel, for så kan verden bryde sammen hvis en siger: mormor er gammel.
Uff det er jeg ked af at høre, men jeg tror vi undervurderer vores små nogle gange..
Jeg har prøvet den der med at nu sover fluen, fordi jeg fandt en død flue og så vender knægten sig rundt og kigger underligt på mig og siger : far den er altså død! Fordi jeg klaskede den med fluesmækkeren... Nå jamen godt ord igen så heh.
Jeg tror kun det er ved omkring de 2-3 årige den med at "sove" virker.
Dog alle de gode råd, de kan næsten skræmme en.. Man skal bare sørge for at få det formuleret korrekt. Selvfølgelig undlod jeg at fortælle knægten om at hun brækkede blod op og peb osv.. Al sådan noget unødvendigt blev skåret væk, så det blev bare til rigtig rigtig syg og gammel for en hund i den stil der.
Anmeld
Citér