Nå, den fod der

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

16. august 2010

Opus-specialist-vb

Ja, kirurgen siger, at det vil lette hans daglige tilværelse, så det er det eneste rigtige. Snittet kan blive større eller mindre. Et Z med åbne hjørner laves i senen, så den forlænges. Øvelserne kan kun gøre den længere naturligt.

Anmeld

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

16. august 2010

Opus-specialist-vb

Elverpigen skrev:
Føler med dig :kiss: Hvad er der galt med hans fod?
Sorry, Elver; han er født med klumpfod. Totalt misvisende ord, men hvis en sådan fod ikke behandles, så kan den vende i alle mulige retninger og de sko man så brugte for år tilbage, de gjorde, at foden/skoen lignede en klump. Det er en misdannelse i knoglestillingen i foden. Hælen trækkes op, fordi achillessenen er for kort og der tilstøder også andre stramme sener i foden. Han blev opereret, da han var 4mdr og da han var 5½ år og skal nu altså igen. Helt normelt efter bøgerne, men jeg ynder altså ikke at være efter bøgerne :S Han har ikke klumpfod i dag. Han er blot født med en sådan :) Højre fod vendte indad og tæerne pegede på modsatte fod. Mange andres tæer peger op mod hovedet! Så en mild, men dog stadig kirurgisk operabel diagnose.

Anmeld

17. august 2010

Soap-vb

Vil dette så være hans sidste operation eller er der operations 'risiko' til han er færdig med at vokse ?

Anmeld

17. august 2010

Opus-specialist-vb

Der er risiko så længe, ja. Men ved at vi gør det her nu, mindskes den ift hvis vi ventede til om 2 år.

Anmeld

17. august 2010

Opus-specialist-vb

Har lige talt med sekretæren til kirurgen. Vi ville gerne på en afbudsliste, for nu skal det bare overståes. Så siger hun, at kirurgen har dikteret: 'Af hensyn til Tims fodboldkarriere...' og har booket os til operation i oktober - I ÅR!!! Og med på en afbudsliste kan det blive...i næste uge! Og mig, der lige var faldet til ro http://voresborn.dk/images/fbfiles/images/c634-20100817.jpg

Anmeld

17. august 2010

als-vb

det er da kun rigtig godt hvis i snart kan få dte overstået, så når operationen måske ikke at vokse sig til et alt for stort monster.

Anmeld

17. august 2010

Kirle-vb

Åh der smeltede jeg helt - pga. at Tims fodboldkarriere???!!! Åh hvor nuser!!! :D :D :D Men jo ville da også helt i panik selv :S

Anmeld

17. august 2010

Opus-specialist-vb

Det han husker mest fra den sidste er den lille kop fuldemandsdrik, han skulle drikke før han blev kørt på OP. Dormicum ligner saftevand, men smager ikke som saftevand :S Jeg måtte tvinge ham ned at ligge og hældte det bare i ham, så han ikke kunne undgå at synke det; efter sygeplejersken havde forsøgt flere gange. Det husker han. Og så, at den spastiske ambulatoriekirurg, to dage efter udskrivelse, ikke ville skifte gipsen, til trods, at Tim sagde, at det gjorde sindssygt ondt, når han trådte ned. Han måtte ikke træde, men støtte og det jagede direkte op i foden. Den altvidende satan sagde, at Tim ikke var stor nok til at forklare om det gjorde ondt eller var ømt. Tim sagde, at det gjorde vildt ondt, nemlig. Vi havde brugt 3½ år på at lære ham forskellen på de to begreber, så han vidste udmærket! Da jeg havde revet højhuset af Riget ned, kom han til kort og vi fik skiftet gipsen. Og ganske rigtigt, der sad en KÆMPE grat lige under det bløde af hælen! Ham har jeg ikke set siden; så dør han, hvis jeg gør ;)

Anmeld

17. august 2010

lib1982-vb

KH Bibi skrev:
Har lige talt med sekretæren til kirurgen. Vi ville gerne på en afbudsliste, for nu skal det bare overståes. Så siger hun, at kirurgen har dikteret: 'Af hensyn til Tims fodboldkarriere...' og har booket os til operation i oktober - I ÅR!!! Og med på en afbudsliste kan det blive...i næste uge! Og mig, der lige var faldet til ro http://voresborn.dk/images/fbfiles/images/c634-20100817.jpg
Hvor er det bare vildt - og super fedt, at han kan få det overstået og komme rigtig igang med karrieren ;) Glæder mig til at se ham i Parken om nogle måneder :laugh:

Anmeld

17. august 2010

Kirle-vb

Ja med den historie så kan jeg godt forstå du er nervøs og at han er nervøs. Det er da også for langt ude at TIm skulle gå med den så længe og at lægen ikke troede på jer. XXXXX fingre for et helt nemt forløb (som det nu kan være!)

Anmeld

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.