Åh, hvor jeg hader de der 'Man må JO ikke...' og 'Det er JO skadeligt...' - og tendensen til at tro, at diverse bøger om opdragelse er en manual, som alle skal følge slavisk, og som matcher ethvert barn og alle forældre.
Havde møde med en far til en pige i 7. for nylig. Pigen pjækker næsten dagligt, laver aldrig sine ting, er på rigtigt mange måder på vej ud i noget skidt - og forældrene lader det hele sejle og pigen gøre, som hun har lyst til.
Da mødet var slut - og vi havde betonet, hvor bekymrede, vi var, og hvor vigtigt, det var, at forældrene trådte i karakter og tog større ansvar for deres datter - rettede han pludselig ryggen og fortalte begejstret, at han forresten havde købt den der bog om, at teenagere ikke skal opdrages, men coaches... :mur:
Anmeld