Selvtægt - ok eller ??

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

6. maj 2009

Opus-specialist-vb

Johannamor skrev:
Vi er forskellige men bør have respekt for, at det fælles har værdi over det individuelle.
"Kom og tag min dyrt indkøbte 4hjuls-racer, for vi skal være fælles om tingene". Sat lidt på spidsen - nej, den går altså ikke hos mig.

Anmeld

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

6. maj 2009

Pia S-vb

Jeg undrer mig ikke over nationens reaktioner - altså den på eb. Man skal da lede længe efter en mere flok indskrænkede narpander efter min mening. Vil man misforstå så skal man misforstå - det fælles (samfundet) overfor det individuelle (den enkelte borger). Det er jo ikke et spørgsmål om, at det er ok at stjæle, men et udtryk for, at fællesskabets regler står over den enkeltes!

Anmeld

6. maj 2009

Opus-specialist-vb

HeyHey, godt ord igen. Jeg spurgte...

Anmeld

6. maj 2009

Bellis-vb

Ja, jeg er rystet over EB's læsere - men som sagt jeg skal ikke læse det skidt. Og én ting er, at forsvare sjæl og legme - det er der ikke tale om her. Desuden kan man ikke gøre som det passer én, selvom der er trængt nogen ind i huset - hvis tyven kommer til skade, selvom han er ved at slå din kone, og man skubber ham - så kan man godt risikere straf og erstatningssag.

Anmeld

6. maj 2009

Det er stadig mig-vb

Njaaaa Bellis, man må rent faktisk godt forsvare sig! Hvis en hjemmerøver truer dig med en pistol og du så stikker ham med en brødkniv, så ryger man ind under retten til at forsvare sig selv (nødværge!). Men truer hjemmerøveren med en kniv, og du så skyder ham i panden, jamen så er DU gerningsmand! De to ting (situationen) skal nogenlunde opveje hinanden... Hvis hjemmerøveren truer med pistolen og du stikker ham med brødkniven en enkelt gang, så han måske taber pistolen som du så samler op. Så er det helt fint. Men stikker man hjemmerøveren gentagende gange, så klapper fælden, for så går man over stregen for det der er normal nødværge.... Idet den 35 årige mand sætter sig bag rattet og træder på speederen, er allerede en overtrædelse af reglerne for nødværge, da bilen så bliver våbnet. Havde han kørt efter dem på cykel, så havde han været indenfor området, nødværge. Omend han kunne have risikeret at få sig en røvfuld, da de var flere.... Og hvis man har meget stærke følelser for matrielle ting - så stærke at man vil både dræbe, ryge i fængsel og skabe sig sindssygt hvis de forsøges stjålet, så vil jeg da nok anbefale at man går til psykolog - eller får skidtet forsvarligt låst inde!! Sidste år fik jeg stjålet min Christianiabike til 18.000 kr, men nej, jeg løb ikke frådende rundt i gaderne, selvom det var nok så ærgeligt. Og nej, jeg ville heller ikke ofre 10 år af mit kostbare liv for én skide pædofil. Jeg véd at den slags mennesker NOK skal få af dem der i forvejen sidder og brummer den. Så hvorfor ulejlige sig??:)

Anmeld

6. maj 2009

Opus-specialist-vb

HeleneK Mor til 6 skrev:
Og nej, jeg ville heller ikke ofre 10 år af mit kostbare liv for én skide pædofil. Jeg véd at den slags mennesker NOK skal få af dem der i forvejen sidder og brummer den. Så hvorfor ulejlige sig??:)
For HVIS jeg sidder i fængsel, så er det for at have stukket og voldtaget og smadret manden fuldstændig - og så er det fordi han har gjort MIT barn ondt. Så griner jeg glad og lææænge over at sidde i fængsel. Det lover jeg dig hermed.

Anmeld

6. maj 2009

Det er stadig mig-vb

Så må vi da håbe at dit i forvejen sårbare barn, også kan klare psykisk at miste sin Mor! Børn får enorme skyldfølelser når deres forældre ryger i fængsel 'for deres skyld' og ville med garanti hellere have sin Mor hos sig..... Børn har brug for deres forældre Bibi, specielt hvis de har været udsat for noget grimt. Tænk hvilken belastning det ville være for barnet at skulle læse at ens Mor både kan voldtage, dræbe og samtidig synes det er lidt lækkert. Og samtidig vil du for altid sende signalet, at Mor er lige så langt ude som den pædofile. Det er da for egoistisk overfor et barn/børnene. Hvis sådan noget skete for os, så ville jeg 100% være der for mit barn nat og dag, 24 timer i døgnet, altid parat til at trøste. Min binding til børnene kan ikke engang en pædofil få brudt.

Anmeld

6. maj 2009

Opus-specialist-vb

Jeps, du har ret, Helene. Den vej har jeg ikke vendt den. Tak. Men ve den der så meget som tænker ........ KH Bibi, den impulsive

Anmeld

6. maj 2009

Det er stadig mig-vb

Jamen jeg forstår skam også dig - og jeg ville da også blive ramt af selv samme følelser om hævn, had og mord! Hvilken løvemor ville ikke det? Men igen, det er sgu pga børnene der har brug for én 100%, at man må se det hele i et breddere perspektiv. Og så er det nu også altid bedst at opretholde loven. Og tro mig! De pædofile får bank så det batter i fængslerne, så de skal som nok få at føle konsekvensen af deres ugerninger dér. Og får de en bahandlingsdom, så bliver de somregl medicinsk kastreret....

Anmeld

6. maj 2009

Bellis-vb

Nemlig det jeg mener Helene. Man kan ikke gøre som det passer én, selvom der brydes ind i ens hus - det kan føre til at man selv kommer under lup. Og ja, selvfølgelig har man lyst til at gøre alverdens grimme ting, ved folk der skader ens børn - men konsekvensen er for stor - for barnet. Desuden er det spild, at sidde i fængsel i mange år, når gerningsmanden er ude efter få. Men tænk at kører en knægt over - jeg fatter det ikke.

Anmeld

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.