Når folk selv betaler, er det jo i princippet lige meget om andre synes det er pjat. Hvis det kan få nogle til at sove bedre om natten (pga. måske tidligere at have mistet) så synes jeg da sagtens folk kan betale sig fra det.
Nogle bruger 500 kr. på en ansigtsbehandling, andre 500 kr. på en scanning, en 3. måske på et par sko. Hvad folk vælger at bruge penge til, er jo en privatsag.
Spørgsmålet går måske også på, om det kan "betale" sig, da det måske er lidt falsk tryghed, når der stadigvæk er noget der kan gå galt. Men selv om risikoen heldigvis falder i forhold til hvor lang man er henne, så er der jo desværre altid den triste statistik af nogle mister. Og langt de fleste kvinder er jo glade for de scanninger man får hen af vejen af graviditen, så hvis folk gerne vil betale for at få en tidligere, så fred være med det.

Camilla
www.foto-paa-laerred.dk
Så er det nu julegaven med den personlige lærred skal bestilles.
Anmeld