Elgaard73 skriver:
På Kanal 4 i aften. Skal I se det?
Jeg har absolut ikke noget imod folk som skifter køn, men jeg er lidt nysgerrig efter hvilke tanker hun/han har gjort sig i forbindelse med hendes/hans søn (Er det ikke en søn hun/han har?)
Jeg kan ikke lade være med at tænke at drengen jo faktisk mister sin mor. Altså hun/han vil jo stadig være der, men hvad med alt det kvindelige som en mor nu engang repræsentere. De bløde former, barmen, den bløde stemme, duften OSV. Alt det han har kendt indtil nu. Alt det forsvinder jo, efterhånden som operationerne skrider fremad og hormonerne begynder at virke.
Jeg syntes at det er lidt sørgelig på en eller anden måde. I hvertefald indtil vidre. Det kan jo være at programmet giver mig en helt anden indsigt.
Hvad tænker I? Og hvordan tror I at jeres børn ville reagere hvis Mor besluttede sig for at blive til Far?
Jeg tror han har snakket meget med aksel om hvad der sker, så det ikke kommer som et chok. Og han er jo stadigvæk lille, så det er usikkert hvor meget hun kan huske. Jeg kan ikke huske meget om min mor, duft overhovedet ikke og jeg var ældre end ham da hun døde.
Og heller at aksel har en glad far(mor) end en ulykkelig.
Jeg kender ikke nogen der har skiftet køn, men jeg har da set en del programmer om det.. det er meget fascinerede..
Anmeld