Vi har samme problem her, og vores datter er ca samme alder som din. Vores problem er dog mest om dagen, for jeg ammer Thea i søvn eller næsten i søvn om aftenen, det er lidt forskelligt.
Thea er i et udviklingsspring, og sp siger at det godt kan være det, der driller. Men vejen frem er at være klar, så snart de vågner, enten med en sut eller hvad man nu bruger, vugge dem lidt og sige med rolig stemme, at de skal sove videre.
Jeg sidder hos Thea, til jeg kan se, at hun er helt væk, og så kan jeg gå derfra. Sp har sagt, at jeg ikke kan give hende dårlige vaner endnu, lige nu handler det om tryghed og masser af den.
Vi har haft nogle rigtig trælse aftner, hvor hun er blevet voldsomt overtræt, tror jeg, og jeg tror faktisk det er min egen skyld. Jeg har siddet og vugget hende i liften, nusset hende og holdt en hånd på hendes mave, for af få hende til at falde til ro. Jeg troede det var det hun havde brug for, fordi arme og ben baskede rundt. Men så skiftede jeg taktik, for det virkede tydeligvis ikke

så nu lægger jeg hende, kysser hende godnat og siger sov godt, og så sidder jeg bare ved siden af liften og laver noget andet, kigger på iPad, læser et blad eller noget andet. Så kan hun se, at jeg er der, og så falder hun lige så stille i søvn

det virker her, ved ikke om du kan bruge det til noget, men sådan gør vi
Held og lykke med af få banditten til at sove