Maja84 skriver:
Okay har jeg ikke hørt. Snakkede med ham fra kræftens bekæmpelse omkring vaccinen og han anbefalede vi begge fik den da den jo smitter mellem sexpartnere og virus kan "vandre" dvs det kan både sætte sig som forskellige typer kræft ved endetarmen og i halsen, men vil da tjekke op på det 
Okay ja. Alt hvad jeg har læst om det hidtil er bare kun ang. mænd der har sex med andre mænd og derved er i zonen for analkræft ved HPV smitte.
For den gør jo intet hvis han har det i forvejen. Forhindre ikke smitte eller lignende, og så er der hvis han kun er sammen med dig (går jeg ud fra) heller ikke nogen risiko for at han får raget noget til sig andre steder og smitter dig. og måske det så ville være fjollet af ham at få den i et fast parforhold, når der ikke er nogen garanti for hvor længe den holder, hvis han alligevel ikke er udsat for smitte.
men ja.. Jeg havde i hvert fald ikke prioriteret den særlig højt til ham.
Anmeld