Lunae skriver:
Jeg kan sagtens forstå jeres tanker, men må sige at det er jer der er galt på den!
Dine svigerforældre har sølvbryllup - altså én dag i deres liv hvor de skal fejres fordi de har været sammen i 25 år!
Jeres datter har ingen ide om hvilken dag der er hendes fødselsdag, så jeg ville bare fejre hende, når det passede ind og hvis hun fx har fødselsdag i den weekend hvor dine svigerforældre holder det der, så er det jo bare en speciel oplevelse, som man kan se tilbage på!
Nu ved jeg godt at det ikke er helt det samme scenarie, men vores datter er født på min svigermors fødselsdag - næste år bliver hun 50 og vores datter 4. Der har jeg da tænkt mig at indrette mig efter hvordan det passer min svigermor i forhold til afholdelse af fødselsdag
Vi syntes også at deres sølvbryllup er en stor dag og vi deltager også, og skal selvfølgelig sætte æresport og det hele op for dem. Holder meget af mine svigerforældre, og selvfølgelig skal de fejres, men syntes bare tre dage er meget!!
Det er også kun fordi det er en 1 års fødselsdag, og det betyder bare noget for os som forældre, at kunne fejre hende, og vil også gerne, at min familie kan være med til at fejre hende.
Det ville slet ikke være det samme hvis hun blev 2-3-4 år. Men det første år er noget særligt.
Men det kan godt være vi er galt på den, og vi har også besluttet at deltage de dage de vælger at holde sølvbryllup. Men 3 dage er også ret mange dage, at holde sølvbryllup i.


Anmeld