Anonym skriver:
Hej piger
jeg er gravid i 18. Uge og glæder mig meget til næste scanning! <3
og migearskiftets går ellers som den skal og glæder mig meget til at skal have en lille! <3
nu skal i høre problemet er at min kæreste hele tiden laver bil! Jeg er så ked af at han altid gør det ved godt han gør det for at tjene en masse penge osv men han har mange biler stående som skal sælges men de skal lige laves først!
jeg arbejder selv rigtig meget, og når jeg endelig har fri skal han lave bil! Føler ikk vi er så tætte lige pt og jeg føler vi har brug for en dag hvor vi bare er os og kan hygge og slappe af med hinanden ! Jeg har også sagt det til ham at jeg har brug for det! Men han siger bare at han skal have de skide biler færdig!
Hvad skal jeg lige gøre? Jeg ved godt jeg selv vil have at det biler bliver solgt! Men jeg vil alligevel også se min kæreste og lave noget med ham engang imellem! Vi ser kun hinanden om aften og om natten hvor vi sover! Hvad vil i råde mig til? <3
Da jeg var gravid ville min kæreste pludselig flytte...
der gik meget hurtigt meget voldsomt "beskyttertrang" i ham og ku det måske være noget lignende med din kæreste?
altså hans logik er måske: shit nu kommer baby lige om lidt og så må jeg hellere gøre ALT hvad jeg kan for at være økonomisk klar til når det hele måske ramler - og når baby kommer har jeg slet ikke tid osv osv osv
prøv evt at snakke med ham om hvorfor det er så vigtigt for ham at få bilerne færdige lige nu - og tag snakken derigennem så du også kan få forklaret at det for dig lige nu er vigtig at I har et godt intimt og stærkt fællesskab inden baby kommer og laver rav i det hele - og at I er nødt til at finde et komprois hvis han vil det bedste for jer som familie (hvilket han jo helt sikkert vil)
nogle gange er mænds logik bare centreret omkring hvad de lavpraktisk kan gøre NU OG HER og ikke så meget hvad der fungerer bedst for familien som helhed nu og på lang sigt 
Anmeld