Kitkat92 skriver:
Hvordan har I gjort med kattebakken under graviditeten?
Er der andet man skal være opmærksom på i forhold til graviditet og kat? Eller kat og baby? 
Du får taget en blodprøve ved lægen som viser om du har haft infektionen ( Toxoplasmose) og har du haft den, så er du immun. Hvis ikke skal du sørge for at passe på når du tømmer kattebakken - evt. få din partner til det så længe du er gravid. Samme parasit findes i jord og vand, så du skal bare sørge for at have handsker på og vasker dine hænder grundigt efter kontakt med f.eks grøntsager.
Gravide der har kat er ikke i større risiko for at få infektionen, end gravide der ikke har kat. Smittenrisicien fra mor til barn er størst i sidste trimester.
Vi tænkte alle scenarier igennem da vi ventede vores datter, men det viste sig at vi ikke behøvede at være urolige - begge vores katte var meget eksemplariske da vores datter kom til verden. Men ellers skal man i det første stykke tid lære katten ikke at ligge sig på baby - eller helt sørge for at ligge baby i lukket rum, hvis man ikke selv er til stede.
/Fenja 
Anmeld