Billigere HPV-vaccine til unge kvinder
Kvinder over 26 år, og som derfor ikke er dækket af det forestående tilbud om gratis HPV-vaccine, har nu mulighed for at blive vaccineret billigere. GlaxoSmithKline har valgt at sætte prisen på deres HPV-vaccine ned med en tredjedel af prisen. Det er en god anledning til at overveje at blive vaccineret, mener Kræftens Bekæmpelse. Mange kvinder over 26 år vil nemlig stadigvæk have glæde af vaccinen, selv om de har haft deres seksuelle debut.
I løbet af 2012 vil alle kvinder op til 26 år kunne blive vaccineret gratis mod HPV. Men vaccinen kan stadigvæk være relevant, selv om man er over 26 år og for længst har debuteret seksuelt. For selv om det bedst at blive vaccineret, inden man risikerer at blive smittet med HPV, så kan kvinder, der er seksuelt aktive, også have gavn af vaccinen.
Venter på gratis vaccine
Det er vedtaget, at unge kvinder til og med årgang 1985 kan blive vaccineret gratis mod HPV. Tilbuddet træder i kraft i løbet af sommeren 2012.
Derfor er det en god nyhed, at det nu bliver knap så dyrt at beskytte sig mod livmoderhalskræft, mener Iben Holten, der er overlæge i Kræftens Bekæmpelse.
- Det er en god nyhed for de kvinder, som er over 26 år og gerne vil have den ekstra sikkerhed, men har holdt sig tilbage, fordi det var for dyrt. Nu kan de spare en tredjedel af prisen, det vil sige ca. 1.100 kr., siger hun.
Prisen for vaccinen Cervarix er i dag 3.450 kr., men sænkes til 2.310 kr. Dertil kommer eventuelt gebyr til den praktiserende læge.
Unge kvinder har også gavn af vaccine
Ifølge Iben Holten vil mange kvinder stadigvæk have glæde af vaccinen, selv om de har haft deres seksuelle debut. Men det er en individuel overvejelse.
Mange kvinder over 26 år vil også have gavn af at blive vaccineret mod HPV, siger Iben Holten.
- Det er svært at sætte firkantede regler for, hvem der har gavn af vaccinen, men det er især relevant for kvinder, som har skiftende seksuelle kontakter. Og selvom man er blevet smittet med det ene af de to typer virus, vil man stadig kunne opnå beskyttelse mod det andet, siger hun.
De to HPV-typer, som vaccinen beskytter mod, er tilsammen skyld i 70 pct. af alle tilfælde af livmoderhalskræft. Derfor er det stadigvæk vigtigt, at man også deltager i screening.
- Vaccinen er ingen garanti for, at man ikke kan få livmoderhalskræft, men det er en ekstra sikkerhed, siger Iben Holten.
Der er to forskellige HPV-vacciner på markedet(Gardasil og Cervarix), som begge beskytter mod HPV 16 og HPV 18, der er skyld i 70 pct. af alle tilfælde af livmoderhalskræft. Gardasil beskytter også mod HPV 6 og HPV 11, som kan give kønsvorter.
Anmeld