LMX skriver:
Hej Piger
Jeg er ny på siden og har brugt det meste af de sidste par døgn på at Google mig til ukendelighed.
Var til NF scanning i onsdags og fik et skidt tal 1:15 + en meget tyk nakkefold på 5,6mm.
Heldigvis fik jeg tid til moderkagebiopsi allerede dagen efter - altså igår. Selve prøven synes jeg ikke var slem at få taget.
Men jeg blev sgu ærligt noget overrasket over lægens udmelding. Her blev ihvertfald ikke lagt fingre imellem. Da vi kom troede vi jo at tallet reelt set var 1:15 hvilket kan omregnes til en risiko på ca 6-7% for kromosomfejl. Det var da til at leve med da chancen for en rask baby jo stadig var relativt høj (de resterende 93-94%)
Men vi blev klogere.. Nu meldte historien pludselig en risiko på 40% for en eller anden anden form for misdannelse pga den tykke nakkefold. Dvs evt hjertefejl eller lign. Som selvfølgelig kan være i større eller mindre grad.
Hvor er den oplysning til infomøderne og til selve NF scanning? Det er jo som at rende hovedet mod en mur når sådan en besked bliver smidt i hovedet på en.
Lægen fortalte at hun oplevde at gravide, alene på baggrund af en nakkefold på denne tykkelse, valgte en provokeret abort allerede nu.
Det kom lidt bag på mig da chancen for et raskt barn jo stadig er 60%?
Personligt vil jeg da lige ha et resultat på kromosomerne og en tidlig hjertegennemscanning inden jeg tager den beslutning.
Desværre har jeg haft problemer med denne graviditet siden uge 6. Stort hæmatom i livmoderen som indtil nu har givet 5 blodstyrtninger. Og det bekymrer mig da lidt om det i virkeligheden er et tegn fra moder natur om at bæbs ikke er rask.
Vi er enige om at afbryde og få en sen provokeret abort hvis baby har en betydningsfuld kromosomfejl eller en misdannelse som gør at den ikke kan overleve udenfor livmoderen.
Jeg er egentlig forbavsende rolig og afklaret. Forventer det værste og kan kun blive positivt overrasket.
Havde nok bare lige brug for at få luft nu hvor ventetiden føles ret lang. Er vel ikke så heldig at sygehuset behandler svar i weekenden, så må nok vente til i næste uge før jeg ved noget med sikkerhed.
Fortæl endelig om dine erfaringer med ovenstående hvis du har nogen.. Har brug for positiv energi.
/L 13+4 idag
Hejsa, og velkommen til siden.
Først og fremmest er jeg ked af at du skal igennem denne oplevelse, da jeg selv har været det samme igennem. 
Vi havde en risikovurdering på 1:87 hvilket også er en høj risiko for et barn med downs, men jeg venter mig altså et sundt og raskt barn d. 18 september
.
Du skal tænke på at ud af de 15 børn er der kun 1 af dem som er sygt, så derfor er der alligevel håb for at jeres lille baby er sund og rask, hvilket vi håber på 

Du får lige et kæmpe kram herfra 
Og krydser finger for at alt er som det skal være 
