nilletøz skriver:
Hejsa..
Min søn Lukas blir 3mdr her den 8 maj, og har i dag ringede til lægen for at bestille tid til vaccination - puha bare ordet blir nævnt blir jeg nærvøs..
Hvordan vil han reagere, blir han mega ked og ikke til at trøste, eller sover han det vare væk.
Kan bare ikke have at lægen skal stikke i ham, men det skal gøres.
Da jeg havde født skulle han også have den der hæleprøve og det klarede han rigtig godt, sagde ikke ret meget da hun stak, hun når hun trykkede for at få blod ud, så håber han er ligeså rolig denne gang..
Jeg har fået tid til lægen den 14 maj..
Dagen skal bare overståes..
Nogen der ved hvordan sådan en lille størrelse muligvis kan få det bagefter??
Jeg har fået vores lille mand vaccineret mod pneumokokker allerede da han var 5 uger gammel, fordi han ingen milt har, han sov faktisk fra det, græd allerhøjest 10 sekunder så sov han igen

Han fik en smule feber om aftenen og var derfor meget træt. Ellers var der ingenting at mærke. Lægen sagde det var den eneste "bivirkning" at han kunne få lidt feber som vil aftag inden dagen efter
Anmeld