Jeg har stemt "for" - hvis vi havde økonomi til det købte jeg hellere end gerne 100% økologisk. Det er så desværre ikke tilfældet. Vi køber dog altid økologisk mælk, æg, gulerødder, tørrede abrikoser og helst også frugt.
For mig er dyrevelfærd vigtigt i forhold til mad, og jeg vil helst købe dansk kød. Det kan være svært at finde dansk oksekød, og så springer jeg det hellere over.
I forhold til økologi har jeg et enkelt kritikpunkt: debatten er ofte lidt unuanceret. Fx er der en grund til at almindelige landmænd sprøjter deres afgrøder - for at undgå svamp, sygdomme og mider. Når de økologiske landmænd ikke må bruge de samme skrappe sprøjemidler er de nødt til at køre i marken oftere = de udleder meget mere CO2 end almindelige landmænd, der kan nøjes med at sprøjte en enkelt gang.
Dermed ikke sagt at jeg ikke er for økologi - der er bare også en anden side af sagen, som vi ikke altid får lov til at se
Anmeld