Månelys skriver:
Hej piger (og evt. mænd)
Nu er min "lille" pige på 5 måneder ved at vokse ud af sin første autostol, og vi skal ud og købe den næste. Men jeg er i tvivl om hvad der er bedst. At anskaffe sig en 9-18 eller med det samme en 9-36 (eller hvad vægtklassen nu hedder). Hvad ville i anbefale?
Jeg kan se at Kiddy Pro har vundet tænk test, så det er sådan en tankerne går på..
I skal ikke tænke pris og den slags, for mine søde svigerforældre har tilbudt at betale når vi køber ny autostol. Altså ikke forstået at det skal være det dyreste af det dyreste, men bare at det ikke er noget i behøver tage med i jeres overvejelser.
Hvad tilråder i?
Jeg vil klart anbefale en bagudvendt model..
70% af alle ulykker er frontal-ulykker, og der vil en bagudvendt til enhver tid beskytte bedst, indtil de er op til 4 år gamle.
Vi har en Britax Hiway II, men det er kun fordi vi ikke selv har bil, og derfor er vi nødt til at skulle tage den ind og ud, hver gang vi har lånt svigernes bil.. Den passer til de fleste biler, fylder ikke så meget, og er super nem at montere korrekt..
Men hvis i selv har bil, så er det jo ikke problemet
Der er en bruger herinde - Lenats31 - der nærmest er ekspert i bagudvendte autostole, du kan jo prøve at skrive til hende?
Anmeld