Far er bygningsingeniør, men har hovedsagligt arbejdet som chef i div. afdelinger og de sidste 25 år haft sit eget konsulent firma, hvor han laver lederkurser, Iso9000 sertificeringer, og ansætter/fyrer/optimerer driften for alle mulige firmaer m.m.
Min Mor er uddannet pædagog, men har ikke arbejdet med det i 20 år. Hun har haft sin egen patchwork butik i 10 år indtil hun fik kræft og blev allergisk overfor farvestofferne i stofferne. Hun fik kræft igen forrige år, og er nu kommet på førtidspension, 7 mdr. før hun skulle have været på efterløn alligevel.
Jeg læser jura
Mine to storesøstre er udd. pædagoger
Min ene bror er grafiker med eget firma i London
http://www.liquid-graphic.com/Min anden bror er designer af hjemmesider udd. et eller andet jeg ikke kan huske hvad hedder (noget tegne-design halløj) Han ejer
www.wagawaga.comMin sidste bror er jord og beton arbejder og gartner
Min lillesøster er lige blevet student, og arbejder nu for føden og drinksne i Berlin hvor hun pt bor med kæresten.
Det sjove er at den bror der er jord og beton arbejder nok er den mest intellektuelle af os alle

Men vi har nok sådan nogenlunde fulgt vores forældre?
Anmeld