Fogden rykker rimelig hurtigt ud, når faren har anmeldt, at man ikke udleverer barnet.
Det er yderst sjældent de er interesseret i hvorfor man tilbageholder barnet, da de henviser til statsforvaltningen.
Jeg har været i fogedretten 3 gange.
Første gang sendte de en civilbetjent med ind til at passe på mig, fordi faren var så aggressiv.
Under mødet fik jeg af vide jeg skulle udlevere min søn førstkommende søndag og hvis jeg blev smadret som faren havde truet med, kunne vi jo tage det op til vurdering igen. 
Jeg har ingen respekt eller tiltro til hverken vores retssystem eller etater.
Det lykkedes mig dog stort set at standse samværet i 10 måneder indtil jeg mente, at min søn var stor nok til ikke at tage skade af samværet.
Og jeg fik ikke tæv, men bliver jævnligt udsat for afpresning hvor det er vores søn, der bliver brugt imod mig. (og det er kun fordi han ikke må ringe til mig om natten mere og sende ekstrem nedværdigende sms´er og håb om min snarlige død - Polititilhold indtrådte efter 8 måneders kamp for det)
Hurra for Danmark og vores forældreansvarslov. 
Håber det bedste for dig og dit barn. 
Anmeld