Det er ikke for at skabe mig eller at være hysterisk, men jeg vil bare vise jer dette - det er jo ikke for sjov man anbefaler at vente

Fra netsundhedsplejersken:
Der er to ting der gør sig gældende omkring mandler og nødder til børn.
For det første skal man være meget forsigtig med at give nødder og mandler til små børn, fordi der er en risiko for at de kan få dem galt i halsen. Jo ældre barnet er, jo mindre er risikoen naturligvis for, at det kan gå galt, men jeg har oplevet børn, der også i 3, 4, 5 års alderen blev indlagt på intensiv med store problemer, fordi en nød havde sat sig fast i luftrøret. Min oplevelse er også, at det hovedsageligt er peanuts, der her volder problemer, fordi de netop på grund af formen kan kile sig fast.
For det andet er nødder og mandler en af de fødevarer, som man kan reagere allergisk overfor. I princippet kan man reagere allergisk overfor alle fødevarer, men netop nødder og mandler hører med til de mest almindelige allergener sammen med f.eks. skaldyr, mælk, fisk, soyabønner, æg, mv.
http://www.dr.dk/Sundhed/livetsfaser/Boern/Artikler/20080216210642_1_2.htm
Anmeld